Net Bilgini

Go Back   Net Bilgini > HER TELDEN > Hayvanlar Alemi

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 12.10.11   #1
caners98
Avatar Yok
Bilgiler
Üye No: 150353
Üyelik tarihi: Oct 2011
Yaş: 29
Mesajlar: 2
Konular: 1
+Rep Derecesi
+Rep Puanı : 0
+Rep Seviyesi : caners98
Forum Level: Paylaşım: 0 / 0
Güç: 0 / 6
Tecrübe: 2%

Takımı :
Standart

Okurlarımız,Blogumuz takip edenler ve müşterilerimiz için ilgisini çekebilceği düşündüğümüz dünyanın en zehirli hayvanları hakkında geniş resim,bilgi ve videolar içeren bu makalemizde ilginç bilgiler edine bilir ve dünyanın en zehirli canlısını gördüğünüz zamana oldukça şaşırcağınızı umuyoruz.Yazımızdaki bütün içerikleri orjinal olarak kitaplartan yazıldığını belirterek,alıntı veya web sitenizde yayınlamanız durumunda kaynak olarak:http://www.bursailaclama.com/blog/en...-hayvanlar.htm göstermenizi emeğe saygı açısından önemle belirtmek isteriz..
Makalenin sonu okuduktan sonra bu konuyla ilgili;
 • sizce en zehirli hayvan hangisi?
 • 7 zehirli hayvan’dan hangi daha tehlikelidir
 • ve tartışmalara katılabilirsiniz

Zehir Oldukça karışık bir protein olduğunu biliyoruz.Bazı hayvanların yedikleri böcek çeşitlerinden ,bazılarının bulundukları iklim ve doğa şartlarından ,bazılarının ise denizde yaşam sürdüğünden gibi çeşitli nedenlerden bu derece zehirli bileşenler taşımaktadırlar.Aslından bir böcek türünün veya bir canlının bir damla zehir üretebilmesi için oldukça fazla zaman ve enerji tüketmesi gerektiğini biliyormuydunuz.Bazı canlıların zehirleri hala bir çok hastalıkta kullanılmaktadır.Entomoloji uzmanları ve bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre aslında canlılar,zehirleri avlanmak veya saldırmak amaçlı değil genellike son çare olarak kullanmaktadırlar.
Doğada bilinen en zehirli canlılar genellikle parlar renkte ve değik renklere sahip olarak gözlenmişlerdir.Parlak renk olmaları bu canlıların diğer canlılara karşı zehirli olduğunu gösteren bir uyarı olarak bilinmektedir.
Zehirli canlılara karşı yapılan panzehirlerin yine zehirin kendisinden yapıldığını biliyormuydunuz!!!
[h=2]7-Heloderma Suspectum(Dünyanın En zehirli Kertenkelesi)[/h] En zehirli hayvan böcekler sıralamamıza bir kertenle türü olan Gila Canavarı ile başlıyoruz..Birleşik amerikada yaşayan bu canlı türü bilinen entomoloji uzmanları ve bilim adamların tespitlerine göre dünyada bilinen en zehirli 7 canlı olma özelliğini taşımaktadır.Oldukça büyük olan Heloderma Suspectum(Gila Canavarı ),ispanya’da Gila nehri vadisinde yoğun olarak yaşadıklarından dolayı bu isim verilmiştir.Dünyanın farklı bölgerinde yaşayan bu canlının yaşadığı bölgeler arasında Arizona,Meksika’nın Sonora ve avustralya da bulunmaktadır.60 santim uzunluğundan bulunan bu kertenekele,diğer türlerine göre hem daha danayanıklı hemde çoğu kertenkele türünden daha büyük olmaktadır.
[h=3]Heloderma Suspectum(Gila Canavarı )Videosu[/h]
Gila canavarı (Heloderma suspectum), ABD’nin güneybatısında ve kuzeybatısındaki Sonora Meksika devletinin yerli zehirli bir kertenkele türüdür. Ağır, yavaş hareket eden bir kertenkele, en uzun 60 cm (2.0 m), Gila canavarı, sadece zehirli kertenkele Amerika Birleşik Devletleri için yerli ve bilinen türlerin sadece iki Kuzey Amerika zehirli kertenkele, diğer yakın biri.Gila canavarı zehirli olmasına rağmen akraba, Meksika boncuklu kertenkele, halsiz doğa, insanlar için daha az tehdit temsil ettiği anlamına gelir. Ancak, Arizona ve Nevada devlet hukuk tarafından korunan olmasına rağmen korkunç bir ün kazanmıştır ve bazen de öldürülür.
Birleşik Amerikada yaşayan biricik zehirli kertenkeledir. İspanyolcada «hila» olarak okunan adı, ona, Arizona’nın Gila nehri vadisinde yaşamasından ötürü verilmiştir. Fakat Arizona’ya komşu eyaletlerde ve Meksika’nın Sonora eyaletinde de bulunur. 60 santim uzunluğunda olabilen oldukça iri bir kertenkeledir. Küt burnuna, boncuk gibi küçük kara gözlerine ve tıknaz yapısına rağmen, çirkin sayılmaz. Derisine gömülü minik yuvarlak kemikler sebebiyle boncuklu gibi bir görünüşü vardır. Vücudu beyazımsı sarı veya pembe fon üzerinde enine siyah yollarla süslüdür.


 • Gila canavarı ağır hareket eder, fakat rahatsız edilecek olursa, birden döner ve kuyruğu çekilen öfkeli bir kedi gibi tıslayarak saldırıya geçer.
Gila canavarının dişleri oldukça güçlüdür eğer bir kez ısırmayı başarmış ise güçlerini çok güçlü bir şekilde kapata bilmektedir.
Gila canavarı Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika, Sonora, Arizona, Kaliforniya, Nevada, Utah, ve New Mexico (ama Baja California) yaşamaktadır.. Burrows, çalılıkları sığınak arayan scrubland, etli çöl, ve meşe arazi yaşamaktadır ve neme hazır erişimi olan yerlerde kayaların altında Gerçekten de, Gila canavarlar su gibi görünüyor, su birikintileri kendilerini çeker görülebilir bir yaz yağmuru sonra su Onlar, daire ve tarım arazisi olarak açık alanlarda yaşayan kaçının.
[h=2]6-web örümceği (Sydney Funnel)(Sarı Akrep)[/h] Dünyanın en zehirli hayvanları sıralamasında 6 sıramızda bulunan bir örümcek türü olan Sydney Funnel….
Dünyanın en zehirli örümceği olan web örümceği (Sydney Funnel),adını aldığı Sydney bölgesinde yaşamaktadır.Rahatlıkla bir sokmada bir fareyi 1 dakkidan daha az bir süre içersinde öldürebilmektedir. genellikle boylara 2-3 cm arasında olmaktadır ve siyah renktedirler.Sydney Funnel türkiye’de web örümceği olarak bilinmektedir.Web örünceğin latince adı “Atrax Robustus”dur.
 • 1 mg zehiri ile 10.000 fareyi öldürebilecek zehire sahip tir!!!!
 • Bir insanı soktuğu anda yarım saat içinde panzehiri bulunması gereklidir.
 • Zehirlerinde bulunan Atracotoxin bileşini eklemlerde ani kasılmara neden olur

En büyük özelliklerinden biride bu örümcekler toprağın altına 30 cm kadar kazabilmektedirler.Yuvaları gennelikle huniye benzetildiğinden dolayı yaşadığı bölgedeki halk tarafından Huni ağ Örümceği olarak’da anılmaktadır.Özellike ocak aylarında çiftlerşme dönemleri oldukları için oldukça agresif olurlar ve en tehlikle zamanları bu döenemlerdir.Sıcak zamanlarda o bahçeli evlerde otların arasında yaşarlar ve bu noktalarda saklanıtlar.Bu örümcekler düşmalarına acımadan ve direk saldırırlar onlar için tehtit oluşturcak her şeye anında cevap verirler.


Sydney Funnel-web örümceği
Avustralyada yaşıyor 3-4 cm
1 saatte kesin ölüm
1 mg zehiri 10.000 fareyi öldürüyor – Atracotoxin
[h=2]5-Deathstalker(En zehirli Akrep)[/h] Deathstalker (Leiurus quinquestriatus), bir tür akrep, Buthidae ailenin bir üyesi. Aynı zamanda Filistin sarı akrep olarak biliniyor.Omdurman akrep, İsrail çölün akrep ve genellikle hayvan ticari esir ticareti kaynaklanan çok sayıda konuşma diline özgü isimleridir. Özellikle potansiyel olarak tehlikeli türleri ile karışıklık ortadan kaldırmak için, bilimsel adı normalde onlara başvurmak için kullanılır.Adı Leiurus quinquestriatus kabaca “beş çizgili düz kuyruk” olarak İngilizce’ye çevirir. Cinsi Leiurus Diğer türler genellikle de “deathstalkers” olarak adlandırılır.
Zehir düşük LD50, nörotoksinlerden, güçlü bir kokteyl Deathstalker nedeniyle çok tehlikeli bir tür olarak kabul edilir. Bu akrep sokması son derece acı verici olsa da, normalde, aksi takdirde sağlıklı bir yetişkin insan öldürmek olmaz. Ancak, küçük çocuklar, yaşlılar, ya da güçsüz (örneğin bir kalp rahatsızlığı olanlar veya alerjisi olanlar), çok daha fazla risk altındadır olacaktır. Herhangi bir envenomation anafilaksi, zehir bir potansiyel olarak yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyon riski taşır. Leiurus quinquestriatus bir sokması ölümcül yoksa, ölüm nedeni genellikle pulmoner ödem.
[h=2]4-İnland Taipan[/h] Taipan,Yılan ailesinin en zehirli türüdür.Taipan oldukça hızlı ve büyük bir yılan türüdür ve avustralya ormanlarında yaşarlar.Taipan ismi Donald Thompson tarafından Queensland, Avustralya’daki Cape York Yarımadasında yaşayan Aborjin halkının kullandığı kelimeden sonra verildi..
Bu yılan KOBRA YILANINDAN 100 KAT KARABOMBADAN 50 KAT DAHA GÜÇLÜ BİR ZEHİRİ VARDIR!!

Taipanın kendi aralarında bilinen 3 türü vardır
 • kıyı taipanı (Oxyuranus scutellatus)
 • Alice Springs
 • Uluru
Özellikleri
Taipanlar yılanları oldukça uzun yılan türleri arasındadır.Boyları 3 metre ile 4 metre arasında değişmektedir.Genellikle solgun bir kahve rengi veya krem rengin bulunan bu yılan türü sırtlarında bakır renkli bir çizgiyle tanınırlar. Hareket,yaşam ve biyoloji olarak Afrika’nın kara mambası yılanına benzeselerde bu yılan türünden hem daha güçlü hemde daha dayanıklıdırlar.Taipanlar bu kadar zehirli bir yılan türü olamalarına rağmen diğer yılan türlerine göre daha aqz saldırgan bir karakterdedirler.Taipanlar herhangi bir tehdit hissettiğinde ön tarafını kaldırıp vücudunu “s şekline” sokar ve kuyruğunu titretmeye başlar…Bı yılan türü oldukça gelişmiş bir koku alma ve görme özelliğine sahiptir.Avına çok hızlı bir şekilde saldırıp ısırarak zehir enjekte eder, zehir etkisini gösterdiği anda avını yutmaya başlar…

[h=3]Taipanların zehirleri[/h] Taipanın zehiri diğer yılanlardan bu kadar güçlü olmasının sebebi güçlü presinaptik nörotoksin içermesidir bu sayede ısırdığı canlıda kas zayıflaması ve felce sebep olmaktadır.Ayrıca Taipanın yılanların miyotoksin adlı kimyasal bileşen bulundurmaktadır bu sebeple kan kaybına ve kanın pıhtılaşmasını engeller
Eğer bir Taipanın yılanı bir insanı soktuğunda 1 saat içinde panzehir tedavisi gerlekleştirilmezse ölümle gerçekleşir.
[h=2]Avusturalyalı Taipanın Yılanın Videosu[/h] [SUP]
[/SUP]

[SUP]
[/SUP]
[h=2]3- Box Jelly Fish(Kutu Deniz Anası)[/h] Türkçesi kutu deniz anası olarak bilinen bu deniz anası dünyadaki en zehirli 3 bilinen canlı olarak bilinmektedir.Omurgazıs olan bu canlılar hironex fleckeri, Carukia barnesi ve Malo kingi dünyanın en zehirli yaratıkları arasında yer alıyor. Bu ve sınıf birkaç diğer türler sokmaları son derece ağrılı ve insanlar için bazen ölümcül.Bu canlı bir çok insanın çlümden sorumlu olan insanlara oldukça zararlıdır.

[h=3]Box Jelly Fish(Kutu Deniz Anası) Videosu[/h]
 • Kutu denizanası 70 insanı öldürecek kadar zehir taşıyan bir canlıdır
 • Yaşadıkları yerler:Avustralya’nın kuzey sahilleri
 • Zehiri:Uzun dokunaçlarının üzerinde bir süre zehirli iğneye sahiptir ve toplam 65 adet dokunaca sahip ve 5 milyara yakın yakıcı kapsül taşır. Saldırgan bir hayvan değildir. 24 adet göze sahiptir ve saniyede 150 cm hızla ilerler. Bu canlıdan korunmanın en iyi yolu doğrudan temasta bulunmamaktır.
Denizanası pek tehlikeli bir hayvan olarak gözükmeyebilir ama bu türün bazı üyeleri Dünya üzerindeki en zehirli deniz hayvanlarının başında geliyorlar., Avustralya’nın kuzey sahillerinde yaşayan ve 70 insanı öldürecek kadar zehir taşıyan deniz anaları Uzun dokunaçları bir sürü zehirli iğne ile biter 60 adet dokungaça sahiptir ve her bir dokungacı yaklaşık 5 milyara yakın yakıcı kapsül taşır. Saldırgan bir hayvan değildir. 24 adet göze sahiptir ve saniyede 150 cm hızla ilerler. Bu canlıdan korunmanın en iyi yolu doğrudan temasta bulunmamaktır.
[h=4] Dikkat!![/h] Yapılan son araştırmalara göre ,denizlerin yaban arası olarak bilinen “kutu denizanası” (Chironex fleckeri) Türkiye sularında yaklaştığı tespit edildi,Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tarkan “Neredeyse saydam olan bu hayvanı fark etmek çok zor. Türkiye’ye gelmesi durumunda sularımızda büyük bir tehlike yaratacaklar. Bu konuda çeşitli önlemler almalıyız” dedi.


Box Jelly Fish(kutu deniz anası ) şemsiye şeklinde veya taç şeklinde olduğundan diğer tür deniz analarına göre gözle görülür bir farklılık gösterir.Darbeli halkara sahip olan bu canlı kordine eden şemsiye tavanı etrafında sinir halkalrı vardır.
Kutu denizanası sınıfta sadece birkaç tür insan ölümleri de dahil olmak doğruladı ve bazı türlerde ciddi bir tehdit oluşturmaktadır olsa da “dünyanın en zehirli yaratık,”anılmıştır. Örneğin, kısa süreli kaşıntı ve hafif ağrı Chiropsella bart sokması sadece …
Kutu denizanası aktif gerçek denizanası gibi sürüklenen yerine avını (zooplankton ve küçük balık), avlanır. 4 knot (1,8 m / s) kadar hızlarda ulaşma yeteneğine sahiptir.
Kuzey Avustralya’da, kutu denizanası için yüksek risk dönemi Ekim ve Mayıs ayları arasında, ancak sokmaları ve örnekleri yıl tüm ay bildirilmiştir. Benzer şekilde, en yüksek risk koşullarında sakin su ve hafif, kıyıda bir esinti olan, ancak her koşulda sokmaları ve örneklerin bildirilmiştir.
Avustralya’da, C. fleckeri, 1883 yılında ilk rapordan bu yana en az 64 kişinin ölümüne yol açanbu canlı ancak bu türlerin bile en karşılaştığında sadece hafif envenoming neden görünür.Avustralya’da en son ölüm olmuştur, küçük vücut kitle bağlıdır. Nisan 2010 yılında, 10 yaşındaki Avustralyalı kız, tıbbi bir mucize olarak kabul edilir. kutu denizanası ve onun yaşam birden fazla sokmaları kurtuldu. Malay Takımadaları parçaları, ölümcül vakaların sayısı olasılıkla, (Filipinler yalnız Chirodropid sokmaları yılda tahminen 20-40 kalıp), sağlık tesisleri ve panzehir ve birçok Avustralya plajları ağları içine gerçeğini sınırlı erişim nedeniyle çok daha yüksektir ve sirke hızlı ilk yardım sağlayan önemli mevkilere yerleştirdi. Sirke aynı zamanda Filipinler yerli halk tarafından tedavi olarak kullanılır.
[h=2]2-Mavi çıngıraklı ahtapot(Blue Ringed Octopus)[/h] Pasifik okyanusun’da yaşayan bir ahtapot türü olan Mavi çıngıraklı ahtapot(Blue Ringed Octopus) dünyanın en zehirli bilinen 2 canlısı olarak bilinmektedir.Genellikle oldukça farklı renklerde,sanki bir gökkuşağını hatırlatır gibi oldukça farklı ve parlak renklerde güzel görünen bu canlı dünyana en çok bilinen zehir türlerinden olan siyanürden 250 kat fazla güçlü olan kendi zehirine sahiptir.Blue Ringed Octopus zehiri bir insanı rahatlıkla 2 dakika içersinde öldüre bilmektedir.Ne yazziki bu canlının zehirinin hala panzehiri yoktur ve özellikle japonyada her yıl Mavi çıngıraklı ahtapot yüzünden ölümler yaşanmaktadır.Zehiri vücutta hızla bakteri türetir ve solunumu keser. Mavi çıngıraklı ahtapot,bir golf topunun boyutundadır,ama zehri,insanları öldürmek için yeteri kadar güçlüdür.
Bulundukları yerler:Japonya ve Avustralya,güney Yeni Güney Galler ve Güney Avustralya bulunmkatadırGenellikle deniz sıcaklığın 22c derecede bulunması gerekmektedir.Genelikle mavi ve siyah halkalardan oluşmaktadır ve dünyanın en zehirli deniz hayvanı olarak bilinmektedir.Hapalochlaena familyasına aittir.

[h=2]1-Zehirli ok kurbağası(Dort Poison Frog )[/h] Dort Poison Frog yani türkçe karşılığı olarak zehirli ok kurbağısı olarak bilinen Anura (kurbağalar) takımının bulunan bu kurbağı türü dünyanın bilinen en zehirli canlısı olma özelliğini taşımaktadır.Dort Poison Frog dünya’da Orta ve güney amerika’da yaşayan bir familyadır ve oldukça değişk türleri vardır.Entomoloji uzmanlarına göre Dort Poison Frog 170 den fazla keşfedilmeyen türü mevcuttur.Zehirli ok kurbağasına dokunan bir insan anında felç geçirebilmektedir.Dünyanın en zehili 6 bilinen canlısı olan mavi halkalı ahtapotun zehiri siyanürden 10.ooo kat evet yanlış okumadınız SİYANÜRDEN 10.000 KAT güçlü olmasına rağmen,Zehirli ok kurbağası(Dort Poison Frog ) zehirini geçemiştir.Dort Poison Frog yutan bir canlı yaklaşık 1 dakikadan az bir süre içinde yaşamanı yitirmesi kesindir.Dünyada bilinen en güçlü zehir türlerinden olan Batrakotoksin (Batrachotoxin) olan zehir türünden bile 250 kat daha güçlü olduğu saplanmıştır.Dort Poison Frog çok az üreyen canlılardır ve genellikle sulak ve nemli alanlarda bulunmaktadır.Bu canlının boyu 3 cm kadar yakındır ve genellikle farklı renklere ve parlak renkere sahiptirler.Zehirli ok kurbağası üzerinde bulundurduğu 400 fazla alkali zehiri bir canlıya dokunur dokumaz bulaştıra bilmektedir.Yani bir insan bu kurbağa türüne dokunduğu anda derisine hemen bu virüs bulaşmaktadır.Dort Poison Frog zehiri 250 tane boğayı veya 100 kadar insanı öldürebilcek güçtedir.Peki bu zehir nasıl bu kadar güçlü oluyor.Bilim adamları ve entomoloklara göre bu canlıdın orta asyada bulunan bir karınca türü ve sinekle devamlı beslenmesinden kaynaklandığını düşünmektedir.Dort Poison Frog derisinin üzerinde küçük ineler vardır ve bu iğneler sayesinde zehir bulaşmaktadır


[h=1][/h] [h=4]bursailaclama.com alıntı yapılmıştır[/h]
__________________
böcek ilaçlama
caners98 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 13.11.11   #2
-LJJΣΣSKAA. <bkR>
Avatar Yok
Bilgiler
Üye No: 146989
Üyelik tarihi: Sep 2011
Bulunduğu yer: Ankara
Yaş: 19
Mesajlar: 1,470
Konular: 60
+Rep Derecesi
+Rep Puanı : 0
+Rep Seviyesi : -LJJΣΣSKAA. <bkR>
Forum Level: Paylaşım: 79 / 794
Güç: 490 / 7872
Tecrübe: 77%

Takımı :
Standart

Güzel paylaşım Teşekkürler.
__________________
"FREEEEE''
-LJJEESKAA.
FOR
OkN <Dg> `ASKER`
-LJJΣΣSKAA. <bkR> isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Forum Jump

Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:35.

Forum Yasal Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.

Kuruluş : 30 Haziran 2008
www.Netbilgini.com Her Hakkı Saklıdır

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren www.netbilgini.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. www.netbilgini.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.

Sitemizi Destekleyenler : | film indir